Base64 Şifreleme

Base64 Şifreleme Nedir?

Her bir harf karakterinin bir sayı ifade etmesine bağlı olarak geliştirilmiş, verileri metine çevirerek saklamayı sağlayan bir şifreleme yöntemidir.

Base64 Şifreleme Ne İşe Yarar? 

Hem iletim hem de saklama işlemlerini şifrelemenizi sağlayan eşsiz bir şifreleme yöntemidir.

Base64 Şifreleme Nasıl Kullanılır?

Panelde soldaki ilgili kısma şifrelenmesini istediğiniz veriyi kopyala yapıştır yapın. Sağ tarafta bulunan yeşil “Sorgula” butonuna tıklayın. Hem şifreleme hem de çözme işlemini gerçekleştirebileceğiniz bu araç sayesinde tüm verileri gizleyebilirsiniz.

Base64 Şifreleme Mantığı

Şifreleme mantığı biraz karmaşık olmakla beraber, genel bir ifade olarak ASCII karakterlerinden oluşan verilerin her biri, rakamlarla ifade edilen 64 farklı birime çevrilir. Sonra bu birimler 8 bitlik yani 1 byte’lık alanlardan 6 bitlik alanlara çevrilir. Bu çevirme işlemi yapılırken de 64 farklı sayının kullandığı ifadelere çeviri işlemi gerçekleşir. Bu sayede veri tamamen farklı ve karmaşık bir yapıya dönüşmüş olur.

Base64 Şifreleme Kullanımının Yararları

Verilerin dışarıdan gelen saldırılara karşı korunması amacıyla kullanılır. Büyük – küçük harf ile sayılardan oluşan karmaşık bir 64 karakter çıktısı veren bu şifreleme yöntemi, güvenliği önemli düzeyde artırır.

Base64 Şifreleme ve Şifre Çözme İşlemi

Panelde ilk aşamada sağ tarafta “şifrele” seçimi işaretlidir. Bu şekilde koyulmuş olan veriler “Sorgula” butonu tıklandığı zaman veriler şifrelenir. Çözme işlemini yaptırmak için ise “Şifrele” yazısının üstüne tıklayarak listeden “Çöz” yazısına tıklamanız gerekir. Sonrasında “Sorgula” butonuna tıklayarak base64 şifrelerini çözme işlemi de gerçekleştirilebilmektedir.

Base64 Şifreleme Çalışma Şekli Nasıldır?

ASCII karakterlerinin 64 farklı karaktere çevrilmesi ve saklanması esasına dayanan bu sistemi kullanmak oldukça kolaydır.

Base64 Encoding Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Base64 encoding genellikle string şeklinde olan verilerin rakamsal ve karmaşık ifadelere çevrilmesi esasına dayanır. Verilerin korunması ve saklanması için yapılabilecek en iyi yöntemlerden biridir.

Sıkça Sorular Sorular

Hayır. CSS/JS sıkıştırma aracı tamamen ücretsiz olup, istediğiniz şekilde CSS/JS sıkıştırma yapabilirsiniz.

Bu eşsiz araca sınırsız erişim hakkınız bulunmaktadır.

Evet, hem şifreleme hem de çözme aracı kusursuz olarak çalışmaktadır.

8 bitlik verilerin 64 bite çevrilmesi esasına dayanan bu sistem, genellikle string verilerin rakamsal ifadelere çevrilmesi mantığına dayanır. ASCII şeklinde olan karakterler 6 bitlik küçük parçalara ayrılarak depolanır ve 64 bite göre çıktı sağlanır.

Korunması gereken tüm string yapılı işlemler için Base64 kullanabilirsiniz.

En iyi Base64 aracını kullanmak için sitemizdeki “Sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır.