301 Kontrolü

301 Yönlendirmesi Nedir?

301 yönlendirmesi kısaca; bir internet sitesinde bulunan herhangi bir sayfanın, herhangi başka bir sayfaya kalıcı olarak yönlendirilmesi işlemidir. örnek vermek gerekirse internet sitenizde bulunan iletişim sayfasına 301 yönlendirmesi yaparak, bu sayfayı hakkımızda sayfasına kalıcı olarak yönlendirebilirsiniz.

301 yönlendirmesi genellikle domain değişikliği sırasında tercih edilen bir yöntemdir. Sitenizi yeni bir domaine taşıdığınızda eski domaine 301 yönlendirmesi yaparak, eski domaine giriş yapan ziyaretçiyi de yeni domaine yönlendirebilirsiniz. Böylelikle yeni domaine geçiş aşamasında sıralama ve hit kaybını en aza indirmiş olursunuz.

301 Yönlendirmesi Neden Yapılır?

301 yönlendirmesinin yapılma nedenlerinden en önemlisi olarak Seo diyebiliriz. Sitenizde yaptığınız değişiklikler sonucu sıralama ve hit kaybı yaşamamak için 301 yönlendirilmesi yapılması gerekmektedir. 301 yönlendirilmesinin yapılmasının bir diğer nedeni ise, ziyaretçilerin 404 hatası almalarının önüne geçmektir.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 yönlendirmesi yapmaya karar verdiyseniz, bunu üç farklı yöntemden birini kullanarak yapabilirsiniz. Bu yöntemlerin hepsi aynı işlevi görmektedir. Bu yüzden size uygun olan yöntemi seçip, 301 yönlendirmesini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

.htaccess ile 301 Yönlendirmesi Yapımı

Hostinginizin ana dizininde bulunan .htaccess dosyasına aşağıda bulunan kodları ekleyerek 301 yönlendirmesini yapabilirsiniz.

  • Sitenizdeki sayfalar arası yönlendirme yapmak için kullanmanız gereken kod:
Redirect 301 /eski.html /yeni.html
  • Sitenizdeki bir sayfayı başka bir sitedeki sayfaya yönlendirmek için kullanmanız gereken kod:
Redirect 301 /eski.html https://www.site.com/yeni.html
  • Sitenizi komple başka bir domaine yönlendirmek için kullanmanız gereken kod:
Redirect 301 / https://yeni.com

Yukarıdaki kodu kullandığınızda site tüm sayfaları ile birlikte yönlendirilmektedir. örnek vermek gerekirse eski.com/iletisim sayfası yeni.com/iletisim olarak otomatik bir şekilde yönlendirilmektedir.

  • www bulunmayan internet sitenizi www bulunan bir internet sitesine yönlendirmek için gereken kod :
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^eski.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.yeni.com/$1 [L,R=301,NC]
  • www bulunan internet sitenizi www bulunmayan internet sitesine yönlendirmek için gereken kod :
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.eski.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://yeni.com/$1 [L,R=301,NC]

Meta Tag ile 301 Yönlendirmesi Yapımı

Meta tag kullanarak 301 yönlendirmesi yapmak istiyorsanız, aşağıda verilen kodu head tagları içine eklemeniz yeterli olacaktır.

PHP ile 301 Yönlendirmesi Yapımı

PHP ile 301 yönlendirmesi yapmak istiyorsanız, aşağıdaki kodu index.php dosyasına ekleyerek yönlendirmeyi yapabilirsiniz.

<?php header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”); header(“Location: https://yeni.com/”); exit(); ?>

301 Yönlendirmesi Ne İşe Yarar?

301 yönlendirmesi, sitenizin sıklıkla ziyaret edilen ve arama motorlarında üst sıralarda yer alan sayfalarındaki değişikliklerden olumsuz yönde etkilenmesini önlemektedir. örneğin sitenizi yeni bir domain taşıdığınızda veya sayfa linklerinde değişikliğe gittiğinizde arama motorları bu durumu olumsuz karşılayacaktır. Bunun önüne geçmek için eski domaine veya sayfalara 301 yönlendirme yaparak olası hataların önüne geçmiş olursunuz.

Sıkça Sorular Sorular

WordPress’te 301 yönlendirmesini yapabilmek için eklentili ve eklentisiz birçok yöntem bulunmaktadır. 

Bu yöntemlerden en çok kullanılanı .htaccess dosyasına eklenen kod ile yapılan yönlendirmedir. Aşağıdaki kod sitenin .htaccess dosyasına eklenir, yönlendirme yapılmış olur.

Redirect 301 /eski.html /yeni.html

301 yönlendirmesi için kullanılan ikinci bir yöntem ise meta tag kullanılarak yapılan yönlendirmedir. Aşağıda verilen kod, header.php’de bulunan meta taglarına eklenir ve yönlendirme yapılmış olur.

Son yöntem ise php ile yapılan 301 yönlendirmedir. Aşağıdaki kod sitenin index.php dosyasına eklenir ve böylelikle yönlendirme sağlanır.


Kodlardan anlamıyor veya uğraşmak istemiyorsanız, eklenti kısmında bulunan birçok WordPress eklentisi ile 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz. Bu eklentilere örnek olarak Redirection verilebilir.

Redirection eklentisinin kurulumunu yaptıktan sonra eklenti sayfasına tıklayın. Burada bulunan “Add New” butonuna basın ve gelen ekranda aşağıdaki işlemi uygulayın.

Source URL : /eski.html

Target URL : /yeni.html

WordPress’te eklenti kullanarak 301 yönlendirmesi yapmak bu kadar.

Yaptığınız 301 yönlendirmesini Google’a bildirmeden önce, yönlendirmenin düzgün çalıştığından emin olmalısınız. Yaptığınız yönlendirme düzgün çalışıyor ise Site Yöneticisi Araçları kısmındaki iki bölüm ile yönlendirmeyi Google’a bildirebilirsiniz.

0 / 50
Kalan Sorgu Limiti