Kelime Analizi

Her sektörden web sitesi için kelime analiz hususu SEO açısından oldukça önemlidir. R10.net kelime analiz aracını kullanarak web siteniz için kusursuz bir analiz yapabilir ve çalışmalarınıza bu doğrultuda yön verebilirsiniz.

Belirlemiş olduğunuz kelimelerin rekabet oranını, ne kadar hit aldığını ve benzer kelimeleri tespit etmek için kelime analiz araçları kullanılır.

Kelime Analizi Nedir?

Kelime analizi, bir anahtar kelimenin ya da kelime grubunun arama motorlarındaki istatistiklerini görüntüleme veya bir web sitesinin anahtar kelimelerinin istatistiklerini çıkarmak olarak da bilinir.

Kelime analizinin her sektör için doğru bir şekilde yapılması ve ona göre içerik üretilmesi gerekmektedir. Hedef anahtar kelimeler ile ilgili içerikler üretirken, alt başlıkların titiz bir şekilde seçilmesi de önemli bir analiz unsurudur.

Kelime Analiz Aracı Ne İşe Yarar?

Web siteniz için içerik üretirken, insanların ne tür kelimeleri aradığını bilmek son derece önemlidir.

Aynı şekilde bir web sitesinin (ki bu bir rakip web sitesi de olabilir) hangi kelimelerden hit aldığını ve hit aldığı sayfalarında kullandığı anahtar kelime öbeklerinin analizi, arama motorlarında daha iyi konumda olabilmek için çeşitli ipuçları verebilir.

Kelime Analiz Sorgulama Aracı Nasıl Kullanılır?

https://analiz.r10.net/kelime-analizi adresine giderek ilgili bölüme hedef web sitesini yazıp tarama yapabilirsiniz.

İlgili analizden sonra sonuçlar karşınıza çıkacaktır.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

İlk olarak web sitenizin sektörü ile alakalı otoriter sitelerin içeriklerini inceleyerek en çok kullandıkları anahtar kelimelere bakabilirsiniz. Bunların yanı sıra kendinizi bir ziyaretçi olarak düşünüp, sitenizdeki içeriğe erişmek isteyen bir ziyaretçinin ne tür arama yapabileceklerini de kestirebilmeniz gerek.

En İyi Anahtar Kelime Analiz Araçları

Google Keyword Planner: Günümüz kullanıcılarının birçoğunun bildiği ve kullandığı araç, Google’ın bizlere sunduğu kelime planlayıcısıdır.

Link: https://ads.google.com/intl/en_uk/home/tools/keyword-planner/

Google Trends: Eğer aktif ve anlık haberleri yayınladığınız bir web siteniz varsa (örn: magazin haberleri) Google Trends aracı tam size göre. Ülke ülke gündemdeki konuları ve kelimeleri bulabileceğiniz, aynı zamanda kelime araması yapıp detaylarını görebileceğiniz bir Google ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Link: https://trends.google.com/trends/

Keyword Tool: Piyasada yer alan analiz araçları içerisinde en çok dikkat çeken araçlar arasında yer alan bir diğer kelime analiz aracı da Keyword Tool’dur. Üstelik birçok dilde kelime analizi de yapabilme imkanını sunuyor.

Link: https://keywordtool.io/

Word Stream: Sektör seçimi ve dil seçenekleri ile dikkatleri çeken bir diğer kelime analiz aracı olarak Word Stream karşımıza çıkıyor. Arattığınız link ya da kelimelerin reklam değerlerini ve aranma hacimlerini de sizlere kusursuz bir şekilde sunmaktadır.

Link: https://app.wordstream.com/fkt/app

En Çok Tıklanan Anahtar Kelimeler

Kelime analiz araçlarını kullanarak en çok tıklanan anahtar kelimeleri de görebiliyorsunuz. Ayrıca uzun kuyruklu anahtar kelime seçimi hususuna da önem vermenizi öneriyoruz.

En çok tıklanan anahtar kelimeler sektörden sektöre değişiklik gösterebilir. Güncel olarak bu durumu takip edip içeriklerinizi ona göre düzenlemeniz gerekecektir.

Örneğin bir ay önce “yüz maskesinin faydaları” anahtar kelimesinde aramalar çok yüksek seviyelerdeyken şu an ise aynı kelime için arama sayıları düşüş gösteriyor olabilir. Çünkü insanlar yeterli bilgiyi aldıkları zaman aramış olduğu kelime hakkında daha fazla arama yapmayacaklardır.

Ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcısı

En iyi ücretsiz anahtar kelime planlayıcı hiç şüphesiz Google’ın ürünü olan anahtar planlayıcı aracıdır.

Kullanma limiti olmadan ve en doğru verileri alabileceğiniz araç bu araçtır. Web sektöründe yeni olan kişilerin bile kullanabileceği anlaşılır bir araç olup, reklam verenlerin de sık sık kullandığı ücretsiz anahtar kelime planlayıcısına aşağıda bulunan linkten hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

https://ads.google.com/intl/tr_tr/home/tools/keyword-planner/

SEO’da Anahtar Kelimenin Önemi

Arama motorlarında daha iyi konumda yer alabilmek için yapılması gereken birçok işlem var. Bu işlemler arasında SEO’da anahtar kelimelerin önemi hususu en önemli kriterler arasında yer alıyor.

İlgili arama motorları genelde içeriğinizde geçirdiğiniz ve kullanıcıların arattığı anahtar kelime kuyruklarına göre o içeriğin o kelime ile ilgisi olup olmadığını kolay bir şekilde anlar.

Sitenizde kullanmış olduğunuz anahtar kelimeler SEO açısından son derece önemli bir konudur.

Anahtar Kelime Yoğunluğu Ne Kadar Olmalı?

Bu sizin içeriğinizin uzunluğuna ve kategorisine göre değişebilen bir şeydir. Bazen tek anahtar kelime içerik için yetebilirken, uzun içeriklerde bu sayı artabilir. Ancak kullanıcı yeterli bilgiyi alabildi ise bu yoğunluğun pek önemi kalmaz.

Sıkça Sorular Sorular

Verdiğiniz kelime ya da sitenin anahtar kelime analizlerini yaparak sizlere detaylı bir rapor sunar.

https://analiz.r10.net/kelime-analizi linkine giderek ilgili kutucuğa site adresi ya da anahtar kelimesini yazıp analiz işlemini başlatabilirsiniz.

Evet, analiz aracı ile yeni anahtar kelimeler keşfedebilir ve arama motorlarına daha sağlıklı sinyaller gönderebilirsiniz.

Hayır, bu analiz aracı R10.net tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmuştur.

Günlük bir limit bulunmamaktadır.

İlgili sektöre göre cevabı değişebilen bir soru. Genelde uzun kuyruklu kelimelerin rekabetleri düşük olur. Bunu kelime analiz araçları ile aylık aranma hacimlerine bakarak görebilirsiniz.

Google’un sunduğu ya da diğer ücretli/ücretsiz kelime analiz araçlarını kullanarak ilgili anahtar kelimenizin aylık aranmalarını ve ilgili sektörün en çok tıklanan kelimelerini bulabilirsiniz.

Evet, doğru bir analiz ile SEO açısından her türlü olumlu sonuçlanacaktır. Hedef kitleyi ve kelimeleri belirlemeden ilerlemek zor olurdu. Sektörünüzle alakalı arama yapılmayan bir kelime için çalışma yapmak zaman kaybettirirdi. Ancak ilgili kelimelerin hacimlerine göre yapılacak çalışmalar daha uygun olacaktır.

İlgili sektörünüzde bulunan rakip otoriter sitelerini inceleyip onların hangi kelimeler için yoğun çalıştığını görmeniz gerekir. Ya da sektörünüz/hizmetiniz ile ilgili hedef kullanıcı kitlesinin neler arayabileceğini düşünerek buna göre kelime analizi yapıp anahtar kelimelerinizi çıkarabilirsiniz.
0 / 50
Kalan Sorgu Limiti