Site Hız Testi

Site Hız Testi Nedir?

Web sitelerinizin hızlı açılması, kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemli bir kriterdir. Tüm arama motorlarının bir ölçeği de web site sayfa hızı veya açılma hızıdır. Web site hız testi sitenizin veya web sayfanızın açılma hızını ölçmeye yarayan bir araçtır.

Web site hız testi aracı sayesinde sitenizin açılma hızı hakkında bazı bilgileri size sunmaktadır. Bu bilgiler ışığında web sitenizi yavaşlatan nedenleri görerek hızı yükseltecek dokunuşlar yapmanıza olanak sağlar.

Site Hız Testi Ne İşe Yarar?

Kullanıcı deneyimi sağlamak web siteniz için önemli bir detaydır. Ziyaretçilerin internet sitenize girmesini sağlayan detaylardan bir tanesi de site açılma hızıdır. 

Site hız testi aracı sayesinde web sayfanızın platform bazlı ve mobil bağlantı hızı ile kaç saniyelik periyotlarda açıldığını tespit edebilir. Yavaşlık, ağırlık vb. sorunları görebilirsiniz. 

  • Her dört ziyaretçiden bir tanesi 4 saniyeden uzun siteleri terk etmektedir.
  • Yavaş ve ağır sitelerin tekrar ziyaret edilme oranları düşüktür.
  • Kullanıcıların birçoğu 5 saniye ve üzeri sitelerde sayfa yüklenmeden ayrılmaktadır.

Site Hız Testi Web Sitem Hakkında Hangi Bilgileri Gösterir?

Site hız testi aracını kullanarak yaptığınız sorgulama sonucunda web sitenizin, mobil tarayıcı “iOS, Android” masaüstü tarayıcı “Chrome, Explorer, Firefox vb.” üzerinde kaç saniyelik hız diliminde açıldığını görmenizi sağlar.

Site hız testi sonucu, web sayfanızın açılış hızı vermekle beraber yavaşlık sebeplerini sunmaktadır.

Yavaşlık Sebepleri kısaca şu şekildedir;

  • Sunucu problemleri (Ağırlık, Yavaşlık)
  • Site JS Dosyaları
  • Site CSS Dosyaları
  • Site HTML Kodları

Gibi nedenlerle beraber site açılış hızında yavaşlık sebebi olacak durumlar yaşanabilir. Hız testi sorgusu sayesinde bu yavaşlıkları görebilir ve bu duruma göre optimizasyon yapabilirsiniz.

Site Hızı ve Optimizasyonu Ne Anlama Geliyor?

Site hızı, web sitenizin açılma yani yüklenme hızına denir. Site optimizasyonu, web sitenizin en düşük hata ile en hızlı şekilde açılması için yapılan çalışmadır. Site hızı yavaşlıklarını çözmek için site hız testi sonuçlarını incelenmesi gerekir. İnceleme sonrası site optimizasyonu yapılarak web sayfanızın en hızlı hale getirilmesi için çalışma yapılır.

Sıkça Sorular Sorular

Google sıra bulucu aracı kullanarak anlık sitenizin anahtar kelime pozisyonunu görmeniz mümkündür.

Evet, site takip araçları belirlenen kriterler ile eklenen anahtar kelimeleri belli periyotlarda takip ederek rapor olarak sunar.

Sıralama takip araçları, ücretli ve ücretsizdir. Belli bir anahtar kelimeye kadar ücretsiz hizmet sağlayan platformlar mevcuttur.