Site İçerik / Kod Oranı

Site İçerik Kod Oranı Nedir?

Site içerik kod oranı, web sayfasının kaynak kodundaki içerik amaçlı metnin HTML koduna olan oranını ifade eder. İçerik / kod oranı ne kadar yüksek olursa sitenizin kodlaması o kadar arama motoru dostu anlamına gelmektedir.

İçerik Kod Oranı Neden Önemlidir?

İçerik kod oranı dolaşım rahatlığı ve site hızı açısından önemli bir kriter olarak kabul edilmektedir.

Web sitenizdeki içerik metni oranının kod oranından daha fazla olması arama motoru örümceklerinin sitenizi temiz kodlanmış olarak nitelendirmesini sağlar. Bu durum da arama motoru sonuçlarında web sitenizin daha iyi sıralamalar elde etmesine katkıda bulunur.  

İçerik Kod Oranını Nasıl Kullanabilirim?

İçerik kod oranını öğrenerek sitenizin durumu hakkında bilgi sahibi olabilir ve kodlamasında iyileştirmeler yapabilirsiniz. Yapacağınız iyileştirmeler ile site içerik kod oranını yükseltip arama motoru sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz.

İçerik Kod Oranı Nasıl Hesaplanır?

İçerik kod oranını hesaplamak için tek yapmanız gereken https://analiz.r10.net/site-icerik-kod-orani adresini ziyaret edip alan adı satırını doldurmanız ve sorgula butonuna tıklamanızdır.

Bu sorgulama sonucunda içerik kod oranının yanı sıra sayfanın toplam boyutu, kod boyutu ve içerik boyutuna ilişkin bilgi de edinebilirsiniz.

Sıkça Sorular Sorular

İçerik ve kod oranı sayfa hızı ile doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple SEO açısından da önemli bir kriter olarak kabul edilmektedir.

İçerik kod oranını yükseltmek için uygulayabileceğiniz başlıca geliştirmeler şunlardır;
  • Web sitenizde gereksiz kodları temizlemek
  • Boşlukları ve boş satırları kaldırmak
  • Metin içeriğine daha fazla yer vermek
  • Görselleri CSS kaynaklı kullanmak
  • İnline CSS ve JS’leri mümkün olan en düşük seviyeye indirmek
  • CSS tablo yapısını tercih etmek