Site HTTP Bilgisi

Http Nedir?

Açılımı “Hyper Text Transfer Protocol” bir kaynaktan dağıtılan ve ortak kullanıma açık olan hiper ortam bilgi sistemleri için uygulama seviyesinde bir iletişim protokolüdür.

Https, güvenli hiper metin aktarım protokolü anlamına gelir. Https daha çok gelişmiş ve güvenli bir sürümdür. Veri aktarımı için 433, tüm iletişimi SSL ile şifreleyerek güvenli hale getirir.

Site Http Bilgisi Nedir?

Site Http bilgisi alacak olanlar sisteme giriş yaptıktan sonra gerekli bilgileri doğru şekilde girerek sorgulamanın başlatılması ile kısa sürede istedikleri sonuca ulaşım sağlayabilirler.

Site Http Bilgisini Öğrenmek Ne İşe Yarar?

Her site adresinin başında yer alan bilgi olduğundan bu konuda site Http bilgisi alacak olanlar istedikleri sitenin bilgileri ile giriş yapabilirler. Panelde yer alan başlıklar arasında yer alan bir konu olduğundan yapacağınız sorgulamalar ile merak ettiğiniz konularda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

HTTPS Avantajları Nedir?

SSL sertifikası, dosyalar arasında aktarım sağlarken ve bilgiler paylaşırken bir şifreleme türüdür. Kullanıcılar bu aktarımda sitenizin güvenilirliği ve doğruluğu açısından Https faktörünü göz önünde bulundururlar. Ancak sertifika bulunmadığı zaman Https protokolünden yoksun olursunuz. 

Sıkça Sorular Sorular

SSL sertifikaları, bir kriptografik anahtarı bir kuruluşun ayrıntılarına dijital olarak bağlayan küçük veri dosyalarıdır. Bir web sunucusuna kurulduğunda, asma kilidi ve https protokolünü etkinleştirir ve bir web sunucusundan bir tarayıcıya güvenli bağlantılara izin verir. 

Tipik olarak SSL, kredi kartı işlemlerini, veri aktarımını ve oturum açma işlemlerini güvence altına almak için kullanılır ve son zamanlarda sosyal medya sitelerinde gezinmeyi güvence altına alırken norm haline gelmektedir.

Http’leri kullanarak bir sunucuya bağlandığında, "s" güvenli anlamına gelir. Daha spesifik olarak, HTTP isteğiniz Güvenli Yuva Katmanı (SSL) kullanıyor. SSL, bir istemci ile sunucu arasındaki iletişimin güvenliğini sağlamak için kullanılan bir protokoldür.

Https (Güvenli Http), dünya çağı ağlarda dosyaların güvenli değişimine izin veren Köprü Metni Aktarım Protokolü'nün (Http) bir uzantısıdır. Her Https dosyası şifrelenir, dijital bir sertifika içerir veya her ikisini birden içerir. Belirli bir belge için Https, iyi bilinen başka bir güvenlik protokolü olan Güvenli Yuva Katmanı’na (SSL) bir alternatiftir. 

Önemli bir fark ise https'nin istemcinin kullanıcının kimliğini doğrulamak için bir sertifika göndermesine izin vermesidir. Ancak SSL kullanılarak yalnızca sunucunun kimliği doğrulanabilir. Sunucunun bir bankayı temsil ettiği ve kullanıcıdan bir kullanıcı kimliği ve parola dan daha güvenli bir kimlik doğrulaması gerektirdiği durumlarda kullanılması daha olasıdır.