IP Whois Sorgulama

IP Whois Nedir?

IP whois, alan adının kime ait olduğunu ve hosting firmasının bilgilerine erişim ile ilgili bilgilerin yer aldığı kısımdır. Bu aracın ismi İngilizce’deki “Who” yani Türkçe olarak “Kim” sorusundan gelmektedir.

IP Whois Sorgulama Ne İşe Yarar?

Bir alan adının sahibine, sitenin IP adresine ya da sitenin kullandığı hosting firmasına ulaşmak istiyorsanız, IP whois sorgulaması yaparak bu bilgilere kolayca erişim sağlayabilirsiniz.

IP Whois Sorgulama Nasıl Kullanılır?

Soldaki ilgili alana arama yapmak istediğiniz sitenin IP adresini ya da sitenin alan adını yazdıktan sonra, sağ taraftaki “Sorgula” butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Whois Domain Nedir?

Alan adının kime ait olduğu ile ilgili bir kavramdır. Alan adının kime ait olduğunu hızlı bir şekilde bulmanıza ve iletişim bilgilerini görmenize yarayan işlemin ismidir. 

Gizli Whois Kaydı Nedir?

Alan adının sahibi olan kişi veya şirket, bu bilgileri diğer kişilerle paylaşmayı istemeyebilir. Bu tür durumlarda Whois kaydı gizli tutulmakta, kullanıcılar Whois araması yaptıklarında bir sonuca ulaşamamaktadır. Buna gizli Whois kaydı denir. Ancak bu durum Google algoritması nezdinde pek olumlu karşılanmaz.

Whois Bilgileri Neden Gizlenir?

Alan adına sahip olan kişi ya da şirket, kendisine domain ile ilgili ulaşılmasını istemiyor olabilir. Bu durumlarda Whois bilgileri gizlenebilir.

Sıkça Sorular Sorular

Panel üzerinde site linkini ya da IP adresini yazarak sağ kısımdan “Sorgula” butonuna basarak ücretsiz olarak IP Whois sorgulaması yapabilirsiniz.

IP Whois sorgulamasını sınırsız olarak kullanabilirsiniz.

Panele site linkini yazıp Sorgula butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer kullanıcı Whois bilgilerini gizlememişse, kolayca domain sahibine ulaşabilirsiniz.

Eğer domaini sahibinden satın almak istiyorsanız ya da site sahibine erişmek istiyorsanız Whois bilgilerine bakmanız yeterli olacaktır. Ayrıca rakibinizin kullandığı hosting’in ne olduğunu görmek istiyorsanız yine IP Whois sorgulaması yapabilirsiniz.

Evet, Whois bilgilerini gizlemek Google algoritması nezdinde olumsuz bir etki oluşturabilir.
0 / 50
Kalan Sorgu Limiti