Hreflang Oluşturucu

Hreflang bir HTML meta etiketidir. Yayın yapılan sayfanın arama motorlarına hangi dilde ve isteğe bağlı olarak hangi bölgede olduğunu belirtmek için kullanılan bir HTML etikettir.

Yayında olan sayfanızın çeşitli dil seçenekleri olabilir. Örneğin Türkçe ve İngilizce servis ettiğimiz bir sayfa varsa, diğer dil seçeneklerini arama motorlarına bildirmek için bu etiket kullanılmalıdır.

Hreflang etiketi nedir?

Hreflang meta etiketi, kullanıcıya servis edilen sayfanın farklı dil ve bölgeler için geçerli olup olmadığını belirten ve arama motorlarına sayfanın dili hakkında bilgi veren HTML meta etiketidir.

Örneğin, Türkçe anadilinde bir sayfanız var ve bu sayfanızın ek olarak Almanca ve Portekizce versiyonları varsa, hreflang etiketi ile bu dillerde gelecek kullanıcıların hangi sayfaya yönlenmesi gerektiğini belirtebiliriz.

Hreflang etiketleri ne işe yarar?

Bu HTML meta etiketi, birden fazla dilde yayın yapan sayfanız varsa ve gelen kullanıcıları ilgili dilin (ya da bölgenin) sayfasına yönlendirme ve arama motorlarına bu diller hakkında doğru sinyaller gönderebilmeye yarar.

Hreflang etiketlerini nasıl kullanabilirim?

R10.Net Hreflang Oluşturucu aracını kullanarak sitenizin yayın yaptığı dillere ve ana diline uygun etiketleri üretip, <head> etiketlerinin arasına ilgili etiketleri yapıştırarak başlayabilirsiniz.

Hreflang kullanımında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sitenize bir alternatif dil eklediğinizde, ilgili dilin sayfasının olması önemlidir. Hreflang etiketi doğru sayfa sunmanın yanı sıra sitenizdeki hemen çıkma oranını da düşürecektir.

Genelde amatör webmasterlar hreflang etiketi kullanırken bölge ve dil kodlarını yanlış kullanırlar. Bunun önüne geçmek için R10.Net’in sunduğu ücretsiz Hreflang Oluşturma aracı kullanabilirsiniz.

X-Default seçeneği ile sitenizin varsayılan dilini de belirtebilirsiniz. Kontrol eklenmeyen bir bölge ve dil için gösterilecek sayfanız, X-Default olarak belirlenmiş sayfanız olacaktır.

Sıkça Sorular Sorular

Farklı dillerde yayın yapan bir site için hreflang meta etiketinin önemi, ilgili kullanıcıya doğru sayfayı göstererek kullanıcının istediği içeriğe ulaşmasını sağlar. Bu sayede hemen çıkma oranı düşer ve arama motorlarına olumlu sinyaller gönderilir.

İlgili araçtan oluşturduğunuz etiketleri header sayfanızın < head >< /head > kodlarının arasına ekleyebilirsiniz.

Oluşturduğunuz etiketleri temanızın header.php dosyasında, < head >< /head > kodlarının arasına ekleyebilirsiniz. Bunun için Görünüm > Tema düzenleyici > Header.php alanını düzenlemeniz gerekmektedir.