CSS & JS Sıkıştırıcı

CSS Sıkıştırma Nedir?

CSS “Cascading Style Sheets” anlamına gelen stil şablonlarını basamaklı hale getiren bir metoddur. HTML kodlarını daha kullanışlı hale getiren stil dosyalarıdır. 

Css sıkıştırma, css kodlarının arasında bulunan boşlukları, terimleri ve gereksiz kodları kaldırıp, sizlere en küçük haline getirerek css dosyasını oluşturmanız için yardımcı olur. Bu sıkıştırmayı siz kendiniz yapmaya çalıştığınızda uzun bir yol kat etmeniz gerekebilir. Css sıkıştırma aracını kullanmak, sizi bu zahmetli işten kurtaracaktır. 

JavaScript Sıkıştırma Nedir?

Javascript, herkesin yaygın olarak kullandığı özellikle web tarayıcılarında kullanılmakta olunan bir program dilidir. 

Javascript sıkıştırma, pek çok .js dosyasını tek bir sıkıştırılmış dosyada birleştirirken sunucunuzdaki HTTP isteklerinin sayısını azaltarak, sunucu yükünü azaltır ve daha fazla ziyaretçinin web sitenize erişmesine olanak tanır.

CSS/JS Sıkıştırma Ne İşe Yarar?

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) bakımından sayfanızın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur. 
  • Web sitenizin bant genişliğini en aza indirir.
  • CSS/JS sıkıştırmanın yürütülmesi için açıklamalara ve boşluklara gerek yoktur. Bunları kaldırmak dosya boyutunu azaltacak ve komut dosyası yürütme sürelerini hızlandıracaktır.

CSS/JS Sıkıştırma Nasıl Kullanılır?

  1. Analiz.R10.net sayfasına giriş yapın,
  2. Diğer Araçlar başlığındaki ikinci seçenek olan “CSS/JS Sıkıştırma” linkine tıklayınız,
  3. Sıkıştırmak istediğiniz .css kodları eksiksiz ve doğru şekilde bir şekilde kopyalayıp “CSS” seçeneğini seçip “Sıkıştır” butonuna tıklayınız,
  4. Sıkıştırmak istediğiniz .js kodları eksiksiz ve doğru şekilde bir şekilde kopyalayıp “JS” seçeneğini seçip “Sıkıştır” butonuna tıklayınız.

CSS/JS Sıkıştırma Neden Yapılır?

  • Sıkıştırma sayesinde sitenizi hızlandırarak, arama motorlarınca da hızlı açılan sayfalar daha çok sevilmekte ve size fayda sağlaması muhtemeldir.
  • Web sitenize girmek isteyen ziyaretçiler daha hızlı bir şekilde girer ve kullanıcı deneyimine olumlu yönde katkı sağlamaktadır.
Sıkça Sorular Sorular

Hayır. CSS/JS sıkıştırma aracı tamamen ücretsiz olup, istediğiniz şekilde CSS/JS sıkıştırma yapabilirsiniz.

Birçok kullanıcının hoşuna gitmeyen bir durum olan siteye geç girişler, sizlere maalesef ziyaretçileri kaybettirebilmektedir. Siteniz yavaşsa; sunucu ve diğer etkenler dışında, CSS/JS sıkıştırma yaparak sitenin açılış süresini düşürebilirsiniz.

Sıkıştırma optimizasyonunu gerçekleştikten sonra gözle görülür bir hız elde etmeniz muhtemeldir.

CSS ve JS’leriniz sıkıştırılmamışsa ve ilk defa kullanacaksanız Evet, hızlanması muhtemeldir.

Hayır, herhangi bir limit yoktur.

Evet, sıkıştırabilirsiniz.