IP Class Sorgulama
Satır:
0/50

IP Class Nedir?

Bir ağ sistemine bağlı olan her bir sistemin bir IP’ye sahip olması gerekir. 4 parçadan oluşan, sistemlerin ağ üzerindeki kimliklerine IP class denir. Örneğin; bir ip adresi şu şekilde 4 parçadan oluşmaktadır:

86.129.79.18

IP Class Ne İşe Yarar?

IP class Google algoritmasının son derece önemsediği konulardan biridir. Özellikle önemli rekabetin yaşandığı kelimelerde IP class ile sıralamada rakiplerin önüne geçilebilir. Bu yüzden özellikle de rekabeti yüksek kelimeler için IP class çok önemlidir.

A Class IP Nedir?

1.0.0.1 ile 126.255.255.254 adresi arasında kalan tüm bloklar A class IP’dir. Google algoritmasının en sevdiği ve en çok değer verdiği IP class türüdür. Ancak maliyetleri diğerlerine göre daha yüksektir. Özellikle de ciddi rekabetin olduğu kelimelerde, büyük firmaların siteleri için A class IP adresi tercih edilmelidir. En yüksek performans beklenen siteler için A class IP’leri tercih etmek gerekir.

B Class IP Nedir?

128.1.0.1 ile 191.255.255.254 adresi arasında kalan tüm bloklar B class IP’dir. Google algoritması nezdinde A class IP’den sonra en değerli olan IP class türü, B Class IP’dir. A class IP kadar olmasa da B class IP’lerin de maliyeti yüksek olabilir. Yine rekabetin yüksek olduğu durumlarda tercih edilmelidir.

C Class IP Nedir?

192.0.1.1 ile 223.255.254.254 adresi arasında kalan tüm bloklar C class IP’dir. A class IP ve B class IP adreslerine göre daha makul maliyetlere sahiptir.

D Class IP Nedir?

224.0.0.0 ile 239.255.255.255 adresi arasında kalan tüm bloklar D class IP’dir. D class IP genellikle multicast yayını için tercih edilmektedir.

C Class IP Neden Tercih Edilir?

Maliyeti A class IP ve B class IP adreslerine göre daha makul olan C class IP, sıradan siteler için tercih edilebilir düzeydedir. Fakat rekabeti yüksek olan kelimelerde sıralamayı üstlere taşımak istiyorsanız, C class IP çok fazla sitede bulunabilen ip değeri olduğu için, C class IP adresi yerine A class IP ya da B class IP tercih edilmelidir. Rekabetin yüksek olmadığı durumlarda maliyetine en uygun olan IP class türü, C class IP olacaktır.

C Class IP Neden Önemlidir?

Çok sayıda site sahibinin tercih ettiği C class IP, diğer ip sınıflarına göre maliyeti en düşük olan ip adresidir. Bu yüzden sıkça tercih edilmektedir. Çok sayıda site ile aynı ip adresinde olabilme ihtimaliniz de olduğu için, bu durumunu gözlemlemeniz gerekir.

IP Class Nasıl Sorgulanır?

Panelde soldaki kısma sitenizin linkini yazın. Sonrasında sağ taraftaki butondan A class, B class ya da C class IP şeklinde seçimi yaptıktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayın. Aşağıda direkt olarak yazmış olduğunuz sitenin ip adresi çıkacaktır.

IP Classları Nedir?

32 bitlik bir sayının 8 bitlik 4 parçaya ayrılmış halinden oluşan ip adresi, akılda tutulması zor bir sayıdır. O yüzden sorgulama butonuyla kolayca ulaşabilirsiniz. IP classları; A class IP, B class IP, C class IP, D class IP gibi çeşitliliğe sahiptir.

IP Sınıflarının Seo’ya Katkısı Nedir?

Google algoritmaları özellikle de backlinkler konusunda oldukça titiz çalışır. Alınmış olan backlinklerin hangi class IP’de olduğunu inceleyen Google botları, en yüksek değeri A class IP’ye sahip olan sitelere verir. Kendi siteniz için aldığınız backlinklerde bu yüzden ne kadar çok A class IP adresine sahip olan site varsa, Google botları nezdinde bu backlinkler o kadar değerlidir.

Sıkça Sorular Sorular

En değerli düzeyde olan A class IP, Google algoritması tarafından en sevilen ip adresidir. Rekabetin en büyük olduğu alanlarda veya sektörlerde tercih edilerek Google sıralamasına olumlu katkı sağlamak amacıyla mutlaka tercih edilmelidir.

A class IP’den sonra en değerli olan ip adresi B class IP adresidir. Yine genellikle rekabetin yüksek olduğu sektörlerde tercih edilmelidir. Maliyeti A class IP kadar yüksek olmasa da C class IP adresinden daha da yüksek olacaktır.

Maliyetinin düşük olması nedeniyle site sahiplerinin genellikle tercih ettiği C class IP, çok sayıda sitenin aynı ip adresinde bulunmasına neden olur. Aynı ip adresini paylaştığınız diğer sitelere de göz atmanızda fayda olabilir.

Seo için en etkili ve faydalı IP class türü, A class IP’dir. Ancak maliyeti yüksek olacaktır.

Sitenizin ip adresini ip adresi sorgulama alanından sorgulatarak öğrenebilirsiniz.

Evet ücretlidir ve maliyeti yüksektir.

Kendi siteleriniz arasında bir link döngüsü oluşturacaksanız, bu durum backlinklerin kalitesi noktasında önemli bir etkiye neden olabilir. Aynı ip adresine sahip olan sitelerin birbiri arasında link vermesi, Google algoritması nezdinde çok önemli bir şey ifade etmeyebilir.

Sitenizde rekabet ettiğiniz kelimelere ve sektöre göre bu durum değişebilir. Rekabetin yüksek olduğu bir sektördeyseniz A class IP ya da B class IP tercih etmeniz gerekebilir.
0 / 50
Kalan Sorgu Limiti