Site Meta-Tag Bilgisi

Meta Tag (Etiketler) Nedir?

Meta etiketler, belgenin HTML'sinde web sayfası hakkında bilgi sağlar. Bu bilgilere "meta veri" adı verilir ve sayfanın kendisinde görüntülenmemekle birlikte, arama motorları ve web tarayıcıları tarafından okunabilir.

Google gibi arama motorları, web sayfasıyla ilgili ek bilgileri anlamak için meta etiketlerdeki meta verileri kullanır. Bu bilgileri sıralama amacıyla, arama sonuçlarında görüntülemek için kullanabilirler ve bazen meta etiketleri görmezden gelebilirler.

Meta Etiketi Ne İşe Yarar?

Meta etiketler, bir web sitenin sayfası ile alakalı bilgi verme amaçlı kullanılan etiketlerdir. Description, keywords, sayfa yazarı, son değiştirilme tarihi vb. verilerin tanımlanması amacıyla kullanılır.

Meta Etiketleri Sitenin Neresinde Bulunmalıdır?

Meta Title, head bölümüne eklenir ve kullanış şekli aşağıda verildiği gibidir,

<title> Webmaster Platformu - R10.net </title>

Meta Description, head bölümüne şu şekilde eklenir;

<meta name = “description” content = “Webmaster Forumu, Google, adsense, hosting hakkında bilgiler ve tartışma platformu”>

Dipnot: Meta Description 160 karakterden uzun seçmemeniz gereklidir. Mobil cihazlar içinde 110-130 karakter arası ile sınırlıdır. 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz (title, description) en önemli iki unsurdur. Arama motorları açısında bu iki unsuru kesinlikle web sitenizde kullanmanızı tavsiye ederiz.

Meta Etiket Türleri Nelerdir?

  • Meta Title
  • Meta Description
  • Open Graph Etiketleri
  • Meta Robots Etiketi
  • Canonical Etiketi
  • Heading Etiketleri
  • Alt Url Etiketleri
Sıkça Sorular Sorular

Meta açıklamalar arama motoru sonuçlarında gösterildiğinden, SEO ve sıralamalar ile bağlantılı olan TO’ları (tıklama oranları) etkileyebilirler. Dolayısıyla pratikte meta açıklamaların SEO üzerinde dolaylı bir etkisi kesinlikle vardır.

Google, meta etiketler ile alakalı makalesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://support.google.com/webmasters/answer/79812?hl=tr


Meta Robots etiketi, arama motorlarına neyi takip edeceklerini ve neleri takip etmeyeceklerini söyleyen bir etikettir. Web sayfanızın bölümündeki bir kod parçasıdır. Arama motoru tarayıcılarından hangi sayfaları gizlemek istediğinize ve hangi sayfaların dizine eklenmesini ve bakmasını istediğinize karar verme gücü veren basit bir koddur.

Meta keywords, bir web sayfasının HTML kodunda görünen ve arama motorlarına sayfanın konusunun ne olduğunu söylemeye yardımcı olan belirli bir meta etiket türüdür. Meta anahtar kelimeler, canlı, görünür sayfanın kendisinden ziyade sayfanın kaynak kodunda (perde arkasında) göründükleri için normal anahtar kelimelerden ayrılır.

Meta açıklama, meta etiketi üzerindeki, sayfanızı tanımlamaya yardımcı olan bir özelliktir. Bu metin parçası yazmış olduğunuz başlığın altındaki arama motoru sonuçlarında görünebilir, ancak bazen arama motorları bunun yerine sayfanın ana gövde kopyasından bir metin parçası alır.

Meta açıklamayı herhangi bir web sayfasında, sayfayı sağ tıklayıp "kaynağı görüntüle" veya sayfa kaynağını görüntüleyi seçerek bulabilirsiniz